Dobre karmy dla szczennych suk

Ciąża dla każdego organizmu jest nie lada wyzwaniem. Również dla suk jest to czas szczególny. Powinniśmy zadbać by nie brakowało jej wtedy odpowiedniej karmy i mikroelementów. Należy też uważać, by jej nie przekarmić. Suki z nadwagą gorzej przechodzą poród.

Karma dla szczennej suki

karma dla suk szczennychW początkowym okresie ciąży tj. do 5 tygodni, zapotrzebowanie żywieniowe suki nie zwiększa się. Przez pierwszy miesiąc możemy ją odżywiać karmą, którą jadła dotychczas. Nie wiemy przecież jeszcze na pewno czy jest szczenna, a przekarmienie może doprowadzić do otyłości, której trudno jest się później pozbyć. W kolejnym miesiącu możemy już zaobserwować czy krycie przyniosło skutek. Suka zaczyna przybierać na wadze i rośnie jej brzuch. Wtedy właśnie płody zaczynają się szybko rozwijać i rosnąć. Należy zwiększyć suce ilość podawanej karmy o około 10% w każdym tygodniu. Karma dla suk szczennych jest wtedy niezbędna. Zapewni przyszłej psiej mamie wszystkie potrzebne mikroelementy, by jej szczenięta mogły urodzić się zdrowe. Karmy dla suk szczennych występują zarówno w formie mokrej jak i suchej. Możemy dostosować je do nasze suki. Powinniśmy dzielić dzienną porcję karmy na mniejsze części, by zapewnić naszej suce lepszy komfort. Nie powinna się objadać, bo rosnąca macica uciska na inne narządu, w tym na żołądek. Przed porodem zainteresowanie naszej suki jedzeniem może zmaleć. Jest to dla nas sygnał, że nadchodzi czas rozwiązania i musimy się do niego odpowiednio przygotować.

Pamiętajmy, że po porodzie w czasie laktacji również musimy zapewnić suce odpowiednią karmę. W tym okresie suka również musi zapewnić składniki odżywcze sobie i swojemu potomstwu. Należy zwiększać ilość karmy podawanej matce wraz ze wzrostem wagi szczeniąt. Odpowiednia dieta matki ma wpływ na ich układ odpornościowy.