Stal, która nie boi się kwasu

Istnieje wiele gatunków stali – każda wykorzystywana do innego celu i w różnych przemysłach. Różnice między nimi mogą wydawać się nam niewielkie, jednak zmieniają one wszystko. Opiszę teraz, czym jest stal X6CrNiMoTi17-12-2, czyli w skrócie 1.4571.

Domieszka tytanu, która zmienia wszystko

stal 1.4571Ze wzoru wynika, że stal ta zawiera domieszki chromu, niklu, molibdenu i tytanu. Wszystkie te składniki sprawiają, że stal ta jest ekstremalnie odporna na rdzewienie, ale i również bardzo wytrzymała na inne warunki zewnętrzne, takie jak na przykład wysokie temperatury. Jest ona też bardzo dobrze spawalna, można jej więc użyć wszędzie tam, gdzie występują warunki podobne do powyższych. Wykazuje jednak małą plastyczność, więc obróbka mechaniczna tego konkretnego gatunku jest utrudniona. Zależnie od temperatury może utrzymywać bardzo szeroki wachlarz kwasów – od siarkowego i azotowego w temperaturze pokojowej i poniżej, aż po kwas mrówkowy i mlekowy w podwyższonych. Dzięki tym wszystkim możliwościom używa się go w bardzo wielu celach – w przemyśle chemicznym, petrochemicznym, papierniczym i wielu innych, które pracują ze żrącymi kwasami i solami. Dodatkowo można wspomnieć, że stal 1.4571 używana jest również w przemyśle stoczniowym, hydraulicznym, przy produkcji śrub i nitów będących zawieszonych w ekstremalnych warunkach oraz do produkcji protez i implantów. Używa się go też w budownictwie, głównie do wykonywania elementów odsłoniętych na warunki zewnętrzne.

Jak widać stal ta potrafi przyjąć na siebie wszystko – od złych warunków pogodowych, aż po kwas i środowisko wysokich temperatur. Wielki wachlarz jej zastosowań udowadnia, jak bardzo użyteczny i niesamowity jest ten gatunek. Dlatego jeżeli myślimy o nowej balustradzie balkonowej lub o nowej metalowej rurze – warto jest wziąć pod uwagę właśnie tą stal.