Domowy jogurt lepszy niż kupiony

 

Im mniej przetworzona żywność, tym lepsza dla naszego zdrowia. Nasi rodzice i dziadkowie jedli naturalną żywność bez konserwantów i nie mieli tyle alergii i chorób co dzisiejsze społeczeństwa. Większość z nas tęskni za smakiem naturalnej, domowej kuchni przygotowywanej przez nasze mamy. 

Skład domowego jogurtu

smaczny jogurt domowyJeżeli zależy nam na utrzymaniu zdrowej i naturalnej diety, to niektóre produkty nabiałowe możemy samodzielnie wykonać w domu. Przetwory mleczne kupowane w sklepach często są dosładzane cukrem, lub syropem glukozowo fruktozowym i mają w swoim składzie mleko w proszku. Domowe wyroby są wolne od tych dodatków i smakują dużo lepiej. Smaczny jogurt domowy możemy wykonać z mleka i kultur bakterii, które możemy nabyć w sklepach że zdrową żywnością. Litr pasteryzowanego mleka należy wymieszać z saszetką żywych kultur bakterii i pozostawić w ciepłym miejscu, w którym panuje stała temperatura około czterdziestu stopni na osiem, lub dziewięć godzin. Po tym czasie jogurt należy schłodzić w lodowce i mamy gotowy do spożycia produkt. Żywe kultury bakterii możemy zastąpić dobrym jakościowo jogurtem naturalnym wolnym od zbędnych dodatków, który zostanie rozrobiony z mlekiem. Domowe jogurty są słodzone jedynie owocami, które można do nich dodawać w dowolnej ilości. Także musli, lub wszelkie bakalie doskonale urozmaicą smak jogurtu. W taki sam sposób możemy uzyskać kefir, lub zdrową maślankę. Jeżeli chcemy uzyskać jogurt typu grecki, to koniecznie trzeba zastosować tłuste mleko.

Wytworzenie domowego jogurtu jest dużo tańsze niż kupienie sklepowego. Będzie on zdecydowanie smaczniejszy i zdrowszy. Dwieście mililitrów jogurtu zaspokoi dzienne zapotrzebowanie na wapń, oraz dostarczy dobroczynnych bakterii, które wspomagają nasz organizm w walce z wirusami o bakteriami.